Sportif Sinerji Topluluğu İle Atçılık ve Binicilik Kulübü’nden Atlarla Deneysel Öğrenim Etkinliği


10 Nisan’da Veterinerlik Fakültesi amfisi ve kapalı manejinde gerçekleştirilen etkinlikte, LeadChange UK Türkiye Temsilcisi Aydın Soysal Sportif Sinerji Topluluğu Kulübü ile Atçılık ve Binicilik Kulübü ortak organizasyonunda, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa öğrencileriyle buluştu. 

Yönetim bilimlerinin, psikolojinin ve atçılığın direkt ve etkili bir bileşimi olarak tanımlanan At Destekli Deneysel Öğrenme yaklaşımı, -atlarla binmeden- atlarla yapılan deneysel öğrenim egzersizlerini kapsıyor. Aydın Soysal liderliğinde gerçekleştirilen Atlarla Deneysel Öğrenme Etkinliğinde öğrencilerin “Takım Çalışması” becerisinin geliştirilmesi amacıyla, bireysel ve takım olarak hazırlanan parkurlarda atlarla çeşitli egzersizler yapması, kendilerini ve deneyimlerini bu egzersizler üzerinden değerlendirmesi sağlandı. Atlara dair antrozoolojik ve biyolojik temel bilgilerin yanı sıra insan-at etkileşime dair deneyimsel bilgilerin aktarıldığı 1 saatlik teorik eğitim sonrasında kapalı maneje geçen öğrenciler, yaklaşık 2 saatlik uygulamalı eğitim aldı. Atla geçirilen zaman kurgulanamadığı için eğitimlerde sıkça kullanılan “role play”lerin yerine “real play” yani gerçek durumlarda verdiğimiz reaksiyonlar izleyiciler tarafından yorumlanmakta, her katılımcı bazen atla sahnede, bazen de seyirciler arasında gözlemlerini paylaşmak suretiyle aktiviteyi gerçekleştirmektedir. 

Aydın Soysal, “Neden Atlar?” sorusuna şöyle cevap veriyor: “Sezgileri ve içgüdüleri çok güçlü olan atlar, dış dünyadan gelen uyarıcıları süzgeçlerinden geçirip tehlikeli bir durumun olup olmadığını irdeler. Bir şeylerin ters gittiği duygusu onları tetiklemek için yeterlidir. Çünkü atların hayatları basit, net ve dürüst bir ilişkiye bağlıdır. Tıpkı hedefine yürüyen bir kurum veya bir takım gibi, bir otlaktan diğerine giden sürünün de bir amacı vardır; riskleri ve belirsizlikleri iyi anlamak, kötü sürprizlere karşı hazırlıklı olmak ve bir sonraki güvenli sığınağa varmak.” 

Aydın Soysal Kimdir? 

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi mezunu olan Aydın Soysal Son 7 yılı uluslararası bir şirketin Genel Müdürlüğü olmak üzere; farklı sektörlerdeki Kirchman Cooperation, Gilette ve Diageo gibi şirketlerdeki 24 yıllık iş tecrübesinden sonra İngiliz LeadChange UK şirketinin temsilciliğini almıştır. Halen, bu konuda çeşitli kuruluşlarla atlarla deneysel öğrenim programları uygulamakta olan Aydın Soysal’ın Özgür Ruh ve İnsanlara Fısıldayan At isimli iki kitabı vardır.